מערכת החיסון לאחר טיפולים קשים

פוסטים אחרונים

קטגוריות

המערכת החיסונית

כולנו יודעים שטיפולים קונבנציונליים לסרטן (כימותרפיה, הקרנות ועוד), מחלישים את מערכת החיסון.  זו המטרה שלהם.

אם סרטן הוא מחלה הנובעת מכשל של המערכת החיסונית , כשל בזיהוי התאים הסרטניים ככאלו,  הטיפול במחלה מחליש אותה עוד יותר.

נועם רותם בשירו חרב דמוקלס שר כך:

"כימותרפיה מחסלת טוב ורע בלי להבדיל

ולרפא אותך צריך, אז הם הורגים כדי להציל."

(תורגם מאנגלית, במקור שירו של לו ריד)

בתהליך המיגור של התאים הסרטניים, נפגעים ומתים גם תאים בריאים…. פעם אמר לי רופא שזה כמו לירות טיל על קן של נמלים. לכן, אחרי טיפולים אלימים ומממושכים הגוף והנפש נותרים חלשים, ומערכת החיסון שתפקידה להגן על האדם, כמעט לא מתפקדת כלל.

אחרי טיפולים מטופלים צריכים להיזהר מקרבה לבני משפחה וחברים, להימנע מלהיכנס למקומות ציבוריים (קולנוע, אוטובוס, קניון, בית ספר…).

אחת המשימות והמטרות החשובות היא לחזק את מערכת החיסון ולהשיב לה את היכולת להגן על האדם מזיהומים, מחלות ושאר רעות.

כיצד עושים זאת?

הנחת היסוד שלנו היא שלגוף יש את היכולת הטבעית לרפא את עצמו.

ראו כיצד צלקת מגלידה, כיצד מתאוששים מנזלת ויראלית, כיצד פצעים נרפאים מעצמם בתהליך שלוקח זמן אומנם, אבל מתרחש.

גוף אחרי טיפולים, חבול, כאוב וחלוש יכול להתאושש.

מה שעלינו לעשות זה לאפשר לו את הזמן ואת התנאים האידאליים לתהליך ההחלמה. יתרה מכך, המערכת שלנו כל כך חכמה ובאופן טבעי שואפת כל הזמן להגיע לשיווי משקל. לאיזון העדין הזה קוראים הומיאוסתזיס.

מערכת חיסון טובה חזקה ומתפקדת היא כזאת שמזהה במהירות ובדייקנות בעייה (פצע, מחלה, חסימה…) ומגיבה בצורה מותאמת . מתאימה פתרון לבעייה ספציפית. כלומר, בעלת כושר אבחנה מעולה, המאפשר לה להשיב את המערכת לשיווי משקל במהירות האפשרית.

אם נתבונן בסבלנות על חיינו, נראה שכל הזמן אנחנו בשאיפה לאיזון. הולכים על חבל דק כמו לוליין בקרקס. משיגים שווי משקל לרגע קל ושוב צריכים לאזן. התנועה הזאת מאפיינת את החיים.

מערכת החיסון עושה זאת כל הזמן- מזהה חיידקים, וירוסים, מזיקים שונים ומתאימה להם את הפתרון כדי לשמור על האיזון.

וכשהיא נפגעת?

צריך לדעת לשקם אותה, לאמן אותה שוב בתנועתיות הזאת , בפעולה שהיא צריכה לעשות על מנת לייצב.

היוגה מתיחסת אל האדם כמכלול בן חמישה רבדים.

בבואנו לשקם ולחזק את מערכת החיסון עלינו לקחת בחשבון את חמישתם.

ציינו קודם, שהנחת היסוד היא לספק תנאים טובים למערכת כדי להשתקם: לגוף הפיזי, לנשימה, להכרה המנטלית, לגוף הידע שלנו (למשל- מה בריא לנו לאכול ומה מחליש אותנו כמו ממתקים ושומנים שלא לצורך) , ולגוף ההוויה שלנו.

כדי לחזק את מערכת החיסון בגוף הפיזי נרצה לאפשר לה להתאמן על מה שהיא אמורה לעשות בדרך כלל: לנוע ממצב של חוסר איזון למצב של איזון.

אחת הדרכים האהובות עלינו היא למשל לתרגל תנועות לא סימטריות ולאפשר הפוגה בין צד לצד. למשל שהייה ארוכה בפיתול ואח"כ השבת הגוף למצב סימטרי- שוכב פרקדן על הרצפה, על מנת לחוש מחד את ההבדל בין שני הצדדים ומאידך להיווכח כיצד הפראנה, אנרגיית החיים, זורמת מצד לצד, ואם נותנים לה מספיק זמן , אט אט ההבדל בין הצדדים מתפוגג.

התנועה האנרגטית הזו היא פעולה טבעית של הגוף ומערכת החיסון להחזיר את עצמו לאיזון. התרגול הזה "מזכיר " למערכת החיסון ומעודד אותה להתאמן עלהתיפקוד לו היא נועדה.

חיזוק מערכת החיסון משמעו גם הזנה ראויה- בכל המישורים, הן תזונה- אוכל, הן אויר נקי ועשיר בחמצן, הן שינה מספקת ומספיקה, חברת אנשים ראויה (שנעימה לנו ומעשירה אותנו ולא מבקרת ומחלישה) ועוד כהנה וכהנה. חלק מהאימון הוא תשומת לב לכך.

בחודש הקרוב נעסוק במערכת החיסון, במצבה ובדרכים לשקמה , לחזקה ולפתחה לאחר טיפולים הגורמים להחלשתה.

סגירת תפריט