המעי הגס- גוף ונפש

פוסטים אחרונים

קטגוריות

אנו חיים בעידן הסילון. הכל מהר. הכל משתנה עוד בטרם התייצב. עידן ה"סטורי". מה שהעלנו היום כבר לא רלוונטי למחר. השינוי הוא הדבר הקבוע. בתוך בליל השינויים למי יש זמן לאכול? למי יש זמן לעכל?

ג'אנק פוד, פאסט פוד, הכל נדחס מהר לתוכנו, בנגיסות גדולות, ללא תשומת לב לכמויות (בד"כ יותר מדי…) מול המחשב, על ההגה, תוך כדי הליכה ומה עוד.  איך אפשר לעכל בכלל?

מה שאנחנו מכניסים לתוכנו הוא מקור ההזנה שלנו.

לא מספיקה איכות המזון אלא גם איך אנחנו מזינים את עצמנו ומה איכות העיכול שלנו.

איכות חומרי הגלם, משפיעה על איכות התוצרים- התזונה המגיעה לכל תא ותא בגופנו, בריאות איברי גופנו.

איכות העיכול, לא פחות. העיכול מתחיל בלעיסה. בספרו של מאיר שלו "הדבר היה ככה" הוא מתאר יפה את אימו לועסת 20 פעם בכל צד לפני שהיא בולעת. כמה פעמים אנו לועסים לפני שאנו בולעים?

גורם נוסף המשפיע על איכות העיכול הן הכמויות. כמה אנו אוכלים? האם אנחנו בכלל מפנים תשומת לב?

דמיינו סיר מלא עד גדותיו בירקות . האם אתם מצליחים לבחוש במהלך הבישול? הערבוב הוא חלק מהבישול. אם הבישול לא נעשה כפי שצריך , גם העיכול נפגע. אל המעיים שלנו נדחסות כמויות גדולות של מזון מעוכל בחלקו, והם נדרשים לעשות את מה קודמיהם- הפה, הוושט והקיבה , אמורים לעשות.

עיכול חלקי משמעו ספיגה חלקית של הויטמינים, המינרלים , האנרגיה ושאר חברים המיועדים לכל חלקי גופנו. עבודת יתר  בלתי מותאמת של המעיים, פוגעת במעיים.

עומס יתר במזון לא מותאם- הן מבחינת איכותו, הן מבחינת הכמויות והן מבחינת מצב העיבוד שלו- מעמיס על המעיים שלנו. מה הפלא שמחלות מעיים או הפרעות עיכול נפוצות בעידננו יותר ויותר.

החודש הוא חודש המודעות לסרטן המעי הגס. סרטן זה הצטרף אל רשימת הסרטנים הנפוצים בתקופתנו. עם הכנסו למועדון המכובד, גם הרפואה המאבחנת המונעת הלכה והתפתחה והיום בסל הבריאות כל אדם מעל גיל 50 מקבל זימון לביצוע קולונוסקופיה. הבדיקה הזאת מאפשרת זיהוי וגילוי מוקדם של המחלה, מה שמשפר פלאים את סיכויי ההחלמה ממנה. עם זאת, גם הבדיקה הזו היא סוג של בדיעבד.  על שום מה?

הבדיקה המאבחנת , מאבחנת כבר כשיש בעייה. מניעת הבעייה מתחילה הרבה קודם- בתשומת לב למה אנחנו מכניסים לתוכנו, באכילה סבלנית וקשובה- החל מלעיסה וכלה ב- פשוט לאכול , לא תוך כדי פעולה אחרת. במתן זמן לעיכול (סייסטה לא בכדי….), בהפחתת סטרס (שלשולים ועצירות הן בנות הזוג האולטימטיביות של הסטרס) ועוד ועוד… כן, כן, למעשה אנחנו מדברים על מודעות לאכילה, לתהליך העיכול, מדברים על שינוי באורח החיים….

אבל אם כבר אובחנה הבעייה , ליוגה יש הרבה מאוד מה להציע. לטיפול בבעייה ובסימטומי הטיפולים בסרטן זה.

החודש נעסוק בסרטן המעי הגס. נעסוק בתרגולים מותאמים למתמודדים עימו, בהתייחסות היוגית על כל רבדייה לשינויים הנדרשים באורח החיים .

לבריאות!

 

סגירת תפריט